TECHNIKÁK
Az artériás, vénás, kapilláris vérzés típusának azonosítása után olyan helyzetet biztosítunk, amely növeli a vér és implicit oxigén mennyiségét a létfontosságú szervekbe, agyba, vesébe, májba stb.
Eszméleténél lévő betegeknél a hanyatt fekvő fekvés párna nélkül javasolt, az alsó végtagok 30-400 fokra emelve, fejjel a testszint alatt. Ez alól kivételt képeznek az agysérült betegek.
Az eszméletlen beteget oldalsó decubitus helyzetbe helyezzük úgy, hogy az alsó végtagokat 30-400 fokban megemeljük, fejével a test szintje alatt.
Az ideiglenes vérzéscsillapítás alkalmazása a vérzés méretétől és elhelyezkedésétől függ.
Ha a vérzés nagyon erős, vagy a betegnek levágott végtagja van, érszorítót kell alkalmazni. Az érszorító rögtönözhető rugalmas gumicsőből (lehetőleg) vagy bármilyen rugalmas, de nem rugalmas anyagból: nyakkendő, sál, átlósan tekert zsebkendő, harisnya stb.
Ideiglenes mesterséges vérzéscsillapítás:
• Érszorító alkalmazása;
• Digitális tömörítés;
• Maximális hajlítás az ízületben;
• A tag magasabb pozíciója;
• Kompressziós kötszer;
• A seb kipárnázása;
• Vérzéscsillapító csipesz alkalmazása az érre;
• Ideiglenes bypass.
Az érszorítót a karok proximális részére (az ujj négy oldalán a hónalj alatt) alkalmazzák a felső végtag vérzésére, a combok proximális részére pedig az alsó végtag vérzésére.
Az érszorítót úgy kell felhelyezni, hogy egy tekercs gézt vagy textilanyagot rögzítenek a főartéria területén, a felhelyezés dátumát és időpontját egy jegyre jegyezve.
Vénás vérzések esetén az érszorítót a seb alá helyezzük.
Az érszorítót úgy kell megfeszíteni, hogy a keringés leálljon, de az integumentek színe a normálhoz közeli maradjon.
Az érszorítót legfeljebb 2 órán át tartjuk fenn, 20 percenként 1-2 percre lazítjuk – ez az intervallum lehetővé teszi a szövetöblítést, amely alatt a vérzéscsillapítást távoli digitális kompresszió biztosítja.
Fokozatosan melegítse fel a beteget, adjon neki meleg italokat, és melegítse fel a végtagjait palackokkal vagy zacskókkal, meleg vízzel. A vérzés súlyosságától függően makromolekuláris oldatokat alkalmaznak a vérzés kompenzálására - Dextran 70 (Macrodex), Dextran 70 (Rheomacrodex), aminosavoldatokat - Aminofusin pediatric, Aminoplasmol Lx-10, Aminosteril KE800, Aminosteril L400. Zselatin oldatok is beadhatók - Haemacel, Plasmogel, Marisang vagy humán albumin típusú termékek
Ha lehetséges, az oxigént orrszondával vagy maszkkal adjuk be, így a csökkent számú vörösvértestek, amelyek a szokásosnál gyorsabban keringenek a tüdőn keresztül, nagyobb mennyiségű oxigénhez jutnak.
Az érszorító eltávolítását orvos végzi, mert minden szükséges intézkedést meg kell tenni annak érdekében, hogy az érszorító felemelése által okozott sokk első megnyilvánulásainál azonnal beavatkozzon.
A vérzéscsillapítás elvégzésével párhuzamosan olyan esetekben, amikor a vérzés felnőtteknél meghaladta a 700-1000 l-t, serdülőknél és gyermekeknél jóval kisebb mennyiségben, a keringő tömeg helyreállítása transzfúzióval történik.
A klinikai és paraklinikai felügyelet figyelembe veszi a pulzust, a légzést, a vérnyomást, azzal a céllal, hogy szív-légzés leállás esetén azonnal beavatkozzon.
A légzés megkönnyítése érdekében távolítsa el vagy lazítsa meg a ruhadarabokat, amelyek a nyakat, a mellkast vagy a hasat nyomják.
Vért vesznek a vércsoport, hematokrit, hemoglobin és vérkép meghatározásához.
A végleges vérzéscsillapítást a kórházban, a sebészeti ellátásban végzik, és a következőkből áll:
• a metszett érvégek kauterizálása;
• sebek tamponálása;
• az erek lekötése;
• befogás állandó vérzéscsillapító csipesszel.