ELEMEK
Technikai szempontból a monitorozás 5 alapvető összetevőből álló folyamat:
(1) jelgenerálás;
(2) adatgyűjtés;
(3) adattovábbítás;
4) adatfeldolgozás;
(5) adatmegjelenítés.
A jelgenerálás forrását a páciens képviseli, és az aneszteziológus választja ki, hogy mely jeleket fogadja és elemzi. A monitorozás lehetővé teszi a fiziológiai paraméterek gyors, gyakori és reprodukálható mérésekkel történő követését, ami a bekövetkezett változások időben történő felismerését és értékelését teszi lehetővé a korai és megfelelő korrekciós terápia kialakításához.
Az intraoperatív monitorozási stratégia magában foglalja a szigorúan egyénre szabott nyomon követési eszközök kiválasztását, a páciens sajátosságaitól, a műtét sajátosságaitól és az érzéstelenítési technika sajátosságaitól függően.
Valamennyi élettani paraméter csak a szervezet dinamikus, komplex és harmonikus egyensúlyi állapotát, úgynevezett homeosztázisát tükrözi, amely biztosítja a környezetben való túlélést, és a monitorozásnak köszönhetően észleljük a szintjükön bekövetkező változásokat és korrekciós terápiát indíthatunk.
A ma létező rendkívül szerteágazó monitoring eszközök (tetszőlegesen) alapvető eszközökre (standard) és speciális eszközökre (fejlett) oszthatók. Az aneszteziológus ébersége és a monitorozó rendszerek megfelelő és precíz alkalmazása biztosítja az érzéstelenítés biztonságát és jelentősen csökkenti a perioperatív szövődmények előfordulását.